
Ten tekst oryginalnie opublikowałem na moim blogu uczymy.edu.pl. Tam też znajdziecie więcej szczegółów na temat Digisparka.
Cel
Celem projektu było skonstruowanie małego i taniego robota mobilnego, na częściach popularnie dostępnych na rynku (w szafie). Oparty na klasycznym, 3-punktowym podwoziu, napędzany dwoma serwa 360stopni, zasilany z baterii, zdalnie sterowany za pomocą pilota na podczerwień, wykonany z materiałów dostępnych pod ręką (jak metalowe klocki konstrukcyjne) - ot, taka zabawka sterowana za pomocą Digisparka.
Digispark
Będziecie potrzebować: (klona lub oryginalny) Digispark z bootloaderem micronucleus oraz kabel microUSB do programowania.
Za jednostkę sterującą użyłem klona Digispark'a. Digispark to nic innego jak AtTiny85 osadzony na zgrabnej płytce z wyprowadzeniami dla wszystkich pinów i dodatkowym stabilizatorem napięcia.
Co ciekawe, Digispark'a wyposażono w interfejs USB... ale taki emulowany przez oprogramowanie. Nie ma tu osobnego czipa do komunikacji w stylu CH340 w klonach Arduino. Wszystko realizują odpowiednie biblioteki i kilka sztuczek na granicy (albo trochę poza nimi) standardu USB.
[caption id="attachment_26781" align="aligncenter" width="660"]
Te sztuczki sprawiają, że Digispark bywa kapryśny. Przeprogramowanie układu czasami wym...
Czytaj dalej...